EKONOMİ
Giriş Tarihi : 12-06-2020 20:55   Güncelleme : 12-06-2020 20:55

Yerli Elektrikli Traktör Bu Yıl Çıkıyor!

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, elektrikli traktörün yıl sonuna kadar hazır olacağını belirtti.

Yerli Elektrikli Traktör Bu Yıl Çıkıyor!

ürkiye’nin her alanda iddialı bir ülke olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "Elektrikli araçla ilgili birçok hareket var ama elektrikli traktörle ilgili dünyada ilk kıvılcımı biz yaktık. Bizim TAGEM enstitümüz bu konudaki testleri yaptı. Traktör dört dörtlük. Önemli olan bunu seri üretime geçirebilmek. Seri üretimle bir bankayla beraber prototip yapan firma ortak oldular. Tahmin ediyorum 100 kadar traktörü hızlı bir şekilde banklardan çıkaracağız.'' dedi.

Milli traktöre, tüm Türkiye’den olduğu gibi dünyadan da yoğun talep olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı:

Çiftçiye sorsak en büyük gider kalemi yakıt diyecek yüzde 90 oranında yakıtı azaltan endüstriyel bir makine yaptık. İnşallah seri üretimle beraber çiftçimizle buluşacak. Türk çiftçisi dünyadan önce bunları kullanma ayrıcalığına sahip olacak. 2021’e varmadan yapmış olacağız. Biz TİGEM olarak 10 tane sipariş verdik. Bu süreçte test yapmış olacağız.

Türkiye'de ilk olma özelliği taşıyan ve yerli olarak geliştirilen elektrikli traktörün deneme sürüşünü gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''45 dakika şarj süresi ile 7 saat aralıksız çalışabilen bu traktörümüz inşallah seri üretime hazır. Ses yok, gürültü yok. Yüzde 95 yakıt tasarrufu sağlayan elektrikli traktörün çiftçilerimizin maliyetlerini düşüreceğine inanıyorum'' diye konuşmuştu.